پرتال استانداری چهارمحال و بختیاری
استاندار تاکيد کرد

ميزان بيکاري چهارمحال و بختياري به صورت دقيق بررسي شود

کد خبر: 30917 تاریخ انتشار: 1397/08/05 18:38:26
نمایش: 1700
اخبار
استاندار چهارمحال و بختياري با بيان اينکه اين استان نمي تواند بيکارترين استان کشور باشد، از مرکز آمار ايران خواست در اين زمينه بررسي دقيقي با جامعه آمار گسترده تري صورت گيرد و درباره آن اطلاع رساني کند.
اقبال عباسي روز شنبه در نشست با رئيس مرکز ملي آمار ايران تصريح کرد: در حالي که در بهار امسال نه بخش کشاورزي استان تعطيل بود، نه تعداد واحدهاي صنعتي و معدني نسبت به گذشته کاهش يافته است و حتي فصل بهار فصل کاري استان نيز بود، اما چگونه است نرخ بيکاري چهارمحال و بختياري بالاترين نرخ در کشور اعلام شده است. 

وي تصريح کرد: در حالي ما بعنوان بيکارترين استان کشور معرفي شديم که برخي از کارشناسان اعلام مي کنند درصد بيکاري در استانهايي مانند سيستان و بلوچستان بالاتر از چهارمحال و بختياري است. 

به گفته عباسي، بخش عمده اي از فعاليت مردم در حوزه کشاورزي و دامپروري است و امسال نيز تا حدودي فعاليت در حوزه کشاورزي و دامپروري مانند سالهاي قبل بود، پس چگونه ممکن است نرخ بيکاري در اين استان افزايش يافته است. 

استاندار چهارمحال و بختياري به تورم نقطه به نقطه در اين استان نيز اشاره کرد و افزود: در شهر رشت مرکز استان گيلان هزاران نفر از گردشگران داخلي و خارجي حضور مي يابند که اين باعث افزايش تقاضاي کالا در اين استان مي شود، حالا کارشناسان اقتصادي سوال مي کنند که چگونه تورم نقطه اي در چهارمحال و بختياري از گيلان که تقاضاي کالا در آن زياد است، بالاتر مي شود. 

عباسي يادآور شد: از سوي ديگر نرخ مشارکت که در افزايش نرخ بيکاري نيز اثرگذار است در آمار چهارمحال و بختياري ديده نشده است، با اين حال اين استان بيکارترين استان کشور اعلام مي شود، ضمن آنکه براساس نظر صاحب نظران اقتصادي، چهارمحال و بختياري نمي تواند بيکارترين استان کشور باشد. 

به گفته وي، سرعين اردبيل 5 هزار نفر جمعيت دارد که گفته مي شود سالانه 10 ميليون نفر به اين منطقه رفت و آمد دارند، حالا در زمستان که سرعين با استقبال گردشگران مواجه نيست، چگونه اردبيل در ميانه جدول اشتغال و چهارمحال و بختياري به عنوان بيکارترين استان معرفي مي شود. 

استاندار چهارمحال و بختياري با اشاره به تجربياتش در حوزه هاي برنامه ريزي، بودجه و آمار ادامه داد: گاهي اعلام مي شود که فرمها براساس استانداردهاي جهاني يا به صورت خود اظهاري پر مي شود، اما در نهايت اين فرمها بايد به صورت دقيق و علمي مورد ارزيابي قرار گيرد. 

افزودن دیدگاه